PRALESY

Pomozte nám zkusit zastavit kácení amazonských pralesů.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro, který nastoupil do úřadu v roce 2019, vydal jen několik hodin po nastoupení do funkce vyhlášku, kterou umožnil těžebním firmám Amazonii kácení. Zároveň předal Amazonii do rukou ministerstvu zemědělství. Bolsonaro už během své prezidentské kampaně vyjadřoval nesouhlas s Pařížskou dohodou o klimatu a otevřeně dával najevo přednost kácení deštných pralesů před jejich ochranou.

Deštné pralesy místní obyvatelé vypalují, především kvůli zemědělství a chovu dobytka. Zemědělství na ploše vykáceného pralesa je ale velmi neefektivní a krátkozraké. Popel obohatí půdu, která je sice velmi úrodná, ale kvůli dešťům dochází k rychlé půdní erozi a živiny se tak rychle vyplavují, že již po 2–3 letech se nedá půda pro zemědělství prakticky použít. Zemědělci se tedy přesunou a vypálí další část pralesa. Navíc lidé často oheň nekontrolují, a tak vypálí mnohem větší oblast, než reálně potřebují. Území původního pralesa sice znovu zaroste, ale nikdy již s takovou druhovou rozmanitostí a navíc to trvá hodně dlouho.

Zdroj: Profimedia.cz

Musíme si uvědomit, že společně s oceány hrají stromy a další rostliny nejzásadnější roli při zpomalování změny klimatu. Stromy jsou úžasná stvoření, která ovládla svět rostlin. Jsou to mistři přežití. Mají jen jeden limit a to čas, který potřebují, aby se přizpůsobily. Aktuální změna klimatu je ale extrémně rychlá a stromy tak mají problém. Na planetě Zemi mizí každých 15 sekund deset fotbalových hřišť lesa. Na vině je především sucho, masivní kácení lesů a lesní požáry. Nestačí to už? My si myslíme, že ano.

A tak se vás ptáme, stojí nám tohle všechno opravdu za to? My věříme, že NE!


Proto žádáme Brazilskou vládu, aby:

  • zakázala těžebním firmám kácet deštné pralesy (případně s výjimkou těch, které mají certifikát ochrany lesů, např. od Forest Stewardship Council (FSC))
  • omezila vypalování pralesa místními obyvateli pro zemědělské účely jen na míru nezbytně nutnou (ekonomickou alternativou pro ně může být na příklad udržitelná turistika; turisté přijedou navštívit původní prales a místní obyvatelé budou mít dodatečný důvod jej chránit)
  • dbala na zachování velkých celků pralesa pro migrující zvířata (příp. vytvářela účinné biokoridory, pokud je již prales rozdělen na malé ostrůvky)

Co je našim cílem?

1.

Aby ministerstvo zemědělství nenechávalo vytahovat z lesa mrtvé stromy zničené kůrovcem.

2.

Aby stát a ministerstvo poskytovalo výhody lesníkům se smíšenými lesy. A poskytovalo finance na obnovu smíšeného vícegeneračního lesa, přirozeného pro naši zeměpisnou šířku a různé nadmořské výšky

3.

Aby se vypisoval dotace na opravdu účinné metody boje proti kůrovci (lýkožroutu smrkovému): jako jsou umisťování pastí, potírání, vývoz a včasné odstranění ještě neuhynulých stromů. 

Podepište prosím tuto petici a pomozte tak vytvořit tlak na brazilskou vládu, která pak půjde dobrým příkladem menším zemím v okolí, na jejichž území se Amazonie rovněž nachází.

Také budeme rádi za sdílení.

Děkujeme, společně to zvládneme!

Telperion

Podepište petici

Podepište přímo ZDE nebo pošlete formulářem.

Jsme rádi, že se vám naše myšlenka líbí.

Váš podpis přidáme pod naší petici.
Přijde vám později e-mail, kterým stačí potvrdit svůj podpis.